3 Kas 2014

Jean Paul Sartre - Estetik Üstüne Denemeler

“Öteki kavramı varoluşçuluğun temelinde yer alır. Öteki, sadece benim gördüğüm biri değil, aynı zamanda beni gören biridir. Bana baktığı sürece de benim kendim olduğumu anımsamamı mümkün kılar. Öteki için var olmayı ben seçmedim ama ötekine gözüktükçe, kendim olmayı seçerek, başkasının gözünde kendim olmayı deneyebilirim.” (s.28)

“Sanki bir fanusa hapsedilmiş narin bir çiçek gibi, sınırları belirlenmiş fırsatlar, tahmin edilebilen bir alınyazısı, genel hatlarıyla önceden görülebilen bir gelecek; bütün bunlar hayalleri öldürür. Kişi sadece mümkün olanı arzular. Bu, yatıştırıcı bir durumdur; aptalları çileden çıkarır, geçici ama zorlama hevesleri de kışkırtır.” (s.29)

“Yoğun bir sis perdesinin altındayız. Ama isteyen bu perdeyi aşarak yükseklerde ışıltılı bir alana ulaşabilir; ancak gittikçe netleşen, göz alıcı başka yerler de vardır. Zirvede ise uzayın o muhteşem maviliği!” (s.29)

“Tanrı uzaktan gösterilebilir mi? Varlık, var olmayanı tasarlayıp üretebilir mi? Mutlak, göreceliliğe yol açar mı? Gölgeyi tasavvur edebilir mi ışık? Gerçeklik görüntü ile yer değiştirebilir mi?” (s.48)

“Sanatçı bir olayı anlatır ya da bir töreni görselleştirir fırçasıyla. Düzen uğruna hareketi ve bütünlük uğruna da zıtlığı feda ederek, figürleri kopya etmek yerine onları fırçasıyla adeta okşar.” (s.59)

“Gezgin o kadar yalnızdır ki, kendini unutarak kaybolup gider.” (s.60)

“Çirkinlik bir kehanettir. İnkarı korku noktasına itmenin bir yolunu araştıran aşırıcı insanların belli bir özelliğini taşır çirkinlik. Güzellik ise tahrip edilemez; onun gizli imgesi korur bizi. Onu içimizde taşıdığımız sürece, hiçbir felaket gelmez başımıza.” (s.61)

“Eğri bir dalı ağaçtan çekip alabilirim, fakat kalkmış bir kolu ya da inançla sıkılmış bir yumruğu bir insandan asla ayrı düşünemem. İnsan, kolunu kaldırır. İnsan, yumruğunu kararlılıkla sıkar. Hem çözülmez bir bütün, hem de eylemlerinin mutlak kaynağıdır insan. Dahası, simgelerle ve işaretlerle dolu bir büyücüdür insan; bütün bunlar saçlarında yansır, gözlerinde parlar, dudaklarında dans eder ve gelir parmak uçlarına yerleşir. Bütün vücuduyla konuşur bu canlı: Koşarken konuşur, seslenirken konuşur. Ve uykuya daldığında, uykusu-evet o da- bir çeşit konuşmadır.” (s.86)